نوروفیدبک

تفاوت های مغز مثبت اندیشان و منفی بافان آشکار شد!

 

 

 

روانشناسان دانشگاه ایالت میشیگان در پژوهشی نشان دادند توانایی حفظ نگاه مثبت به زندگی در هنگام سختی - و برعکس آن منفی نگری و ناامیدی – ممکن است به ساختار مغز مربوط باشد.

این پژوهش که در Journal of Abnormal Psychology به چاپ رسیده است برای نخستین بار با ارائه ی شواهد بیولوژیک این ایده را تأیید می کند که انسان ها ممکن است ذاتاً مثبت اندیش یا منفی نگر باشند.

پژوهشگر اصلی این طرح و استادیار روانشناسی ، جیسون موزر (Jason Moser) می گوید : این نخستین بار است که توانسته ایم نشانگر مغزی را پیدا کنیم که قادر است افراد مثبت اندیش و منفی نگر را از یکدیگر افتراق دهد.

برای این مطالعه، به 71 شرکت کننده که همگی زن بودند در حالیکه فعالیت مغزیشان ثبت می شد تصاویری گرافیکی نشان داده و از آنها خواسته شد که در مورد تصاویر تعبیری مثبت ارائه دهند. تصاویری که به شرکت کنندگان نشان داده می شد یک موقعیت دشوار را به تصویر می کشیدند برای مثال در یکی از تصاویر مردی که صورت خود را با ماسک پوشانده چاقویی را روی گلوی زنی گرفته بود و به آزمودنی ها گفته می شد که یکی از احتمالات بالقوه آن است که زن موفق به فرار شود.

در مرحله ی بعد شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود چه کسانی به مثبت اندیشی گرایش داشتند و چه کسانی منفی نگر و نگران بودند. در بررسی اسکن مغزی دیده شد که در طول آزمایش فعالیت مغز افراد مثبت اندیش کمتر از افراد نگران بوده است.

موزر می گوید: "هنگامی که از افراد نگران خواسته شد که عواطف منفی خود را در مورد تصویر کاهش دهند، مغز آنها به شکل متضاد عمل کرده و باعث نتیجه ی معکوس می شود. این بدین معناست که داشتن تعبیر مثبت در موقعیت های ناخوشایند برای افراد نگران واقعاً دشوار است و در حقیقت زمانی که از آنها خواسته می شود که مثبت فکر کنند احساسات منفی آنها به جای کاهش پیدا کردن، شدت بیشتری می گیرد."

دلیل تمرکز این مطالعه بر زنان آن است که که احتمال ابتلا آنها به مشکلات مرتبط با اضراب دوبرابر مردان است. از سوی دیگر تفاوت های جنسیتی ساختار و عملکرد مغز که در پژوهش های گذشته گزارش شده است در صورت استفاده از هر دو جنس در آزمودنی ها می توانست سبب مبهم و نامفهوم شدن نتایج شود.

موزر معتقد است یافته های این پژوهش در مورد مواجهه ی افراد منفی نگر با موقعیت های دشوار زندگی دارای تلویحات و معانی ضمنی کاربردی است. او می گوید: " شما نمی توانید فقط به دوستتان بگویید که افکار مثبت داشته باشد و نگرانی را کنار بگذارد، این روش احتمالاً به دیگران هیچ کمکی نمی کند. بنابراین باید رویه دیگری در پیش بگیرید و شاید بهتر باشد از آنها بخواهید جور دیگری در مورد مشکل فکر کنند و از راهبردهای متفاوتی بهره ببرند."

اگرچه موزر معتقد است حتی آغاز نمودن تغییر مستلزم صرف زمان و تلاش زیاد است، اما به هر حال منفی نگرها می توانند مثبت اندیشیدن را تمرین کنند.

 

Original Research: Abstract for “Neural markers of positive reappraisal and their associations with trait reappraisal and worry.” by Moser, Jason S.; Hartwig, Rachel; Moran, Tim P.; Jendrusina, Alexander A.; and Kross, Ethan in Journal of Abnormal Psychology. Published online February 2014 doi:10.1037/a0035817

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.