نوروفیدبک

نگاه موج گونه به فعالیت مغز، نگاه سنتی منطقه ای به فعالیت مغز را به چالش می کشد


ترجمه: امین اسداله پور//

تابحال فهم ما از کارکرد مغز بیشتر مبتنی بر مناطق مغزی بوده است. مثلا وقتی صحبت می کنیم، منطقه مربوط به صحبت (بروکا) در مغز فعال می شود. اما پژوهشی جدید از سوی روانشناسان دانشگاه لوون نشان داده است که این رویکرد ممکن است متعصبانه باشد. وقتی که مغز تکلیفی را آغاز می کند، تمام قشر مغز - و نه فقط منطقه خاصی از آن- فعال شده و درگیر آن تکلیف می شود. بعلاوه، فعالیت مغز به صورت یک الگو ظاهر می شود: موج فعالیت مغزی از یک ناحیه به ناحیه دیگر مغز حرکت می کند.

مغز از ابعاد مختلفی قابل مطالعه است. دکتر دیوید الکساندر این مطلب را اینگونه توضیح می دهد: "شما نورون ها را دارید، مدارهایی که بین نورون ها تشکیل می شود، مناطق برودمن را دارید و در نهایت کل مغز را. به طور سنتی، وقتی دانشمندان می خواهند کارکرد مغز را مطالعه کنند، بیشتر فعالیت یک منطقه خاص مغز را بررسی می کنند مثلا فعالیتی که در منطقه شماره 40 برودمن اتفاق می افتد. برای انجام این کار شما می توانید مثلا یک ثبت الکتروآنسفالوگرام (EEG) به هنگام انجام تکلیف خاص از مغز فرد بگیرید و با تحلیل آن بگویید که آن تکلیف به یک یا چند منطقه مغزی مرتبط است."

اما در این پژوهش جدید، روانشناسان یک قلمرو ناشناخته را کشف کرده اند. دکتر الکساندر می گوید: "ما فعالیت قشر مخ را به صورت یک کل در نظر گرفتیم. مغز یک سیستم بدون توقف و همیشه در حال فعالیت است. وقتی ما چیزی را ادراک می کنیم، اطلاعات مربوط به آن در یک نقطه مشخص مغز متوقف و تمام نمی شود. بلکه آن اطلاعات به فعالیت های موجود مغز افزوده می شوند. اگر ما فعالیت الکتروشیمیایی کل مغز را اندازه بگیریم، یک الگوی موج مانند را خواهیم دید. این موضوع نشان می دهد که فعالیت مغز منطقه ای نیست بلکه فعالیت مرتبا از ناحیه ای به ناحیه دیگر حرکت می کند."

با این حال، هر موج فعالیت در قشر مغز حالت ویژه و منحصر بفردی دارد." وقتی شخصی یک کار خاص مانند ضربه زدن با انگشتانش را تکرار می کند، هر بار همان منطقه حرکتی مرتبط فعال می شود. اما هر بار انجام آن کار، یک موج فعالیت خاص را در کل مغز ایجاد می کند به این صورت که موج فعالیت بار دوم شبیه بار اول نیست. دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارد، ممکن است فرد در بار اول بیشتر درگیر آن کار باشد تا دفعات بعدی، یا هربار فکر دیگری در سرش داشته باشد یا حتی هربار با قصد دیگری همان کار قبلی را تکرار کند. نکته مهم دیگر جهت موج فعالیتی است که پدیدار می شود. مثلا مشخص شده است امواج فعالیت مرتبط با تکلیف جهت یابی در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. در کودکان موج فعالیت غالبا از عقب مغز به سمت جلو است در حالی که در بزرگسالان این الگو همیشه دیده نمی شود. ما امیدواریم که با پژوهش های بیشتر بتوانیم معنای مسیرهای متفاوت امواج فعالیت مغز را مشخص کنیم." 

منبع: ScienceDaily.com

توضیحات شکل سرتیتر: برش لحظه ای از موج فعالیت مغزی که توسط سیگنال های الکتریکی در سطح بیرونی (تصویر چپ) و سطح درونی (تصویر راست) مغز اندازه گیری شده است. مقیاس رنگی اوج فعالیت موج را با رنگ های گرم و تیره و افت فعالیت موج را با رنگ های روشن نشان می دهد.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.