نوروفیدبک

همه چیز درباره نوروفیدبک: نحوه درمان، تعداد جلسات و بیماری های قابل درمان مطلب ویژه

  

نویسنده: امین اسداله پور//

مقدمه: نوروفیدبک، يك تکنولوژی درماني جديد و بسیار موثر است. این درمان ابتدا در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و با مشخص شدن تاثیرات مثبت آن، به اروپا و سایر نقاط جهان گسترش یافت. اثرات درمانی بسیار خوب و ماندگار، نبود عوارض جانبی منفی و طول کوتاه دوره درمان نسبت به درمان­های دیگر، باعث شد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز این درمان را مورد تایید قرار دهد. در حال حاضر از درمان نوروفیدبک بر روی طیف گسترده­ای از بیماری­های خلقی و شناختی استفاده می شود. اما چند بیماری وجود دارند که تاثیر درمان نوروفیدبک بر آن ها تایید شده و بسیار چشمگیر می باشد. این بیماری ها عبارتند از اختلالات بیش فعالی همراه با کمبود توجه، اختلالات یادگیری، میگرن و سردردهای تنشی، اختلالات اضطرابی، اختلالات حافظه و عدم تمرکز.

نحوه درمان: در درمان نوروفیدبک از امواج مغزي و بازخورد آن به بيمار براي درمان بيماري وي استفاده مي شود. بسته به نوع و شدت بیماری، الکترودهایی به مناطق مختلف سر و گوش ها وصل می شود. این الکترودها امواج مغزی آن ناحیه از مغز را دریافت و به رایانه ارسال می کنند. رایانه نیز این امواج را پردازش می کند و به صورت شکل هایی خاص از امواج و تصاویر به درمانگر و خود بیمار نشان می دهد. درمانگر بر اساس این موج ها، شیوه ویژه درمانی خاص آن بیمار را تنظیم می کند (هر شیوه خاص، یک پروتکل درمانی خوانده می شود). بیمار در مقابل نمایشگر رایانه می نشیند و با مشاهده الگوی امواج خود، سعی می کند که با فکر خود آن ها را به حالت بهینه و مناسب بازگرداند. با تکرار این روش در جلسات متعدد، مغز بیمار به تدریج به حالت ایده آل و مناسب می رسد و در واقع یاد می گیرد که در حالت مناسب باقی بماند و حالت موجی که باعث بروز علائم بیماری می شود را نداشته باشد. بدین ترتیب علائم بیماری ازبین می­رود و بیمار به حالت معمول و سالم خود می رسد.

طول و تعداد جلسات: هر جلسه درمان نوروفیدبک معمولا 40 دقیقه طول می کشد. تعداد جلسات نیز به نوع بیماری، سن بیمار و میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. به طور معمول برای هر بیمار بین 20 تا 50 جلسه کافی است و در این تعداد جلسات بیماری وی درمان می شود. درمان به صورت 3 جلسه در هفته انجام می گیرد. به طور متوسط دوره درمان نوروفیدبک 7 تا 15 هفته است.

استفاده از نوروفیدبک در کنار سایر درمان ها: درمان نوروفیدبک را می توان هم به تنهایی و هم در کنار سایر درمان ها مانند دارودرمانی به کار برد. نوروفیدبک اثرات درمان دارویی را بالا می برد و در واقع آن را به شدت تقویت می کند. ترکیب این دو درمان می تواند باعث کاهش دوره درمان، کاهش عوارض جانبی، افزایش رضایت و بهبود سریع تر بیمار گردد.

برخی بیماری های قابل درمان با نوروفیدبک

ميگرن و سردردهاي تنشي: میگرن یک سردرد گاه به گاه و همراه با حالت تهوع و استفراغ است و از 4 تا 72 ساعت طول می کشد. درد به طور معمول در یک طرف سر و از پیشانی یا گیجگاه شروع شده و به اطراف انتشار می یابد. سردرد میگرنی بسیار شدید و ناتوان کننده می باشد. داروهای مورد استفاده در درمان میگرن، آن را کنترل می کنند اما به خوبی درمان نمی کنند و بیمار مجبور به استفاده دائمی از این داروهاست. میگرن یکی از بیماری هایی است که به درمان نوروفیدبک به خوبی پاسخ می دهد چرا که پروتکل های درمانی بسیار موثری برای آن ایجاد شده است. بیشتر بیماران به خصوص آن ها که سالیان طولانی از آن رنج برده اند، از تاثیر نوروفیدبک و میزان بهبودی خود شگفت زده می شوند. به همین ترتیب سردردهای تنشی و اضطرابی نیز به خوبی به درمان نوروفیدبک پاسخ می دهند.

اختلال بیش فعالی همراه با کمبود توجه (ADHD): این اختلال در کودکی آغاز می شود و با علائمی مانند بی قراری، بی توجهی، تکانشی بودن، عدم تمرکز در درس یا تکالیف، حواس پرتی و فعالیت زیاد و شلوغی همراه است. این اختلال می تواند باعث افت عملکرد تحصیلی و نمرات بد در مدرسه، رابطه بد کودک با اطرافیان و دوستان، عصبانیت کودک و ناتوانی وی در انجام تکالیف و وظایفش شود. درمان سنتی بیش فعالی استفاده از داروهای محرک (مانند ریتالین) می باشد. این داروها تا وقتی که مصرف می شوند موثرند اما با قطع مصرف ممکن است بیماری عود کند. بعلاوه استفاده صرف و طولانی مدت از این داروها ممکن است عوارض جانبی بر کودکان داشته باشد که می توان به سردرد، تهوع، بی خوابی و از همه مهمتر ایجاد وقفه در رشد کودک اشاره کرد. درمان نوروفیدبک هیچ یک از عوارض ذکر شده را ایجاد نمی کند بلکه با عوارض مثبتی همچون بهبود خلق کودک و کاهش پرخاشگری همراه است. بعلاوه تاثیر درمان نوروفیدبک طولانی است و حتی پس از اتمام درمان نیز ماندگار می باشد.

اختلالات یادگیری (Learning Disorders): اختلالات یادگیری به ناتوانی های کودک یا نوجوان در مهارت های خواندن، نوشتن، تکلم، ریاضیات و استدلال اطلاق می شود. کودک در یک یا چند مورد از این موارد، مهارت بسیار کمتری از همسالان خود دارد. کودکان مبتلا به اختلال یادگیری ممکن است از طرف همسالان، معلمان و والدین خود سرزنش یا مسخره شوند. بعلاوه این کودکان در زمینه اختلال خود نمرات بسیار کمی در مدرسه می گیرند و اعتماد به نفس و روحیه آنان نیز به شدت آسیب می بیند. این کودکان ممکن است با مشکلات رفتاری ناشی از اختلال خود نیز دست به گریبان باشند. درمان های فعلی مبتنی بر آموزش هستند و بسیار طولانی می باشند. بعلاوه نتیجه درمان ها نیز متوسط می باشند. درمان نوروفیدبک در مدت زمان کوتاهتری (10 هفته)، بهبودی بسیار بیشتر و ماندگارتری در اختلال یادگیری و مشکلات رفتاری کودکان ایجاد می کند.

اختلالات اضطرابی (Anxiety Disorders): اضطراب یک حالت نگرانی و تشویش ذهنی است که با علائم بدنی (مانند تعریق، ضربان قلب)، علائم فکری و شناختی (مانند خطر ) و علائم رفتاری (مانند فرار از موقعیت) همراه است. اضطراب در حالتهای شدید و مزمن خود می تواند بسیار ناتوان کننده و آزاردهنده باشد. بعلاوه اضطراب در صورت عدم درمان می تواند به بیماری های دیگری همچون افسردگی، اختلالات حافظه و بیماری­های جسمی (مانند بیماری قلبی، گوارشی، سردردهای تنشی) منجر شود. در حال حاضر درمان های دارویی و رفتاری بسیاری برای اضطراب ابداع شده اند که با نتایج خوبی همراه بوده اند. درمان نوروفیدبک، علاوه بر اثرات درمانی بیشتر و سریعتر، عوارض کمتری نیز ایجاد می کند. بعلاوه این درمان حتی بر موارد بسیار شدید یا مزمن بیماری های اضطرابی که با روش های دیگر درمان نشده اند، نیز موثر می­باشد.

اختلالات حافظه و عدم تمرکز: اختلالات حافظه و عدم تمرکز در موقعیت های مختلف و اشکال متنوعی بروز می کنند. این اختلالات ممکن است ناشی از اضطراب و استرس در شرایط سخت (مثلا کنکور) یا مشکلات مغزی مانند آلزایمر باشد. اختلالات حافظه و عدم تمرکز ناشی از استرس و اضطراب با استفاده از نوروفیدبک به طور موثر و ماندگاری درمان می شوند. این درمان حتی در افراد عادی نیز باعث افزایش عملکرد و بازدهی آن ها در کنکور، سخنرانی یا فعالیت های اضطراب زا یا نیازمند تمرکز بسیار می شود. در بیماری هایی مانند آلزایمر، ام اس و ... نیز درمان نوروفیدبک می تواند سیر پیشرفت بیماری را تا چند سال به تاخیر بیندازد و در صورت همراه شدن با دارودرمانی، با تقویت تاثیر دارو بهبودی بیشتری را نصیب بیمار نماید.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(25 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 مهر 1394 ساعت 10:32
 • اندازه قلم
 • 5 نظرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

5 نظرها

 • پیوند نظر نسترن سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 16:24 ارسال شده توسط نسترن

  نورو فید بک درمان جدیدی است که تا الان برای آزمایش روی افراد زیادی انجام شده و متاسفانه مردم با هزینه گزافی رو به رو هستند یعنی جلسه ای هفتاد هزار تومان که درمانش نه تنها قطعی نیست بلکه تا کنون ثابت شده که اصلا درمان درستی نیست و صد در صد بیماران درمان نشده اند و فقط تبلیغ درمان را برای پر پول شدن جیبهایشان در سایت و رسانه های گروهی انجام میدهند
  -------------------------------
  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  درباره نظر شما لازم است که چند نکته مطرح شود:
  1- در علم هیچ درمان قطعی و صددرصد و تضمینی وجود ندارد. هیچ دارویی نیست که برای همه مفید باشد یا حتی جواب بدهد. به عنوان مثال در زمینه بیش فعالی و عدم تمرکز، داروی ریتالین استفاده می شود که فقط در هفتاد درصد کودکان موثر است. نوروفیدبک نیز یک درمان علمی است و در مورد بیش فعالی و عدم تمرکز بر روی حدودا 75 تا 80 درصد افراد موثر است. طبیعتا 20 تا 25 درصد افراد علی رغم صرف هزینه و وقت از این درمان بهره نمی برند همانند تمامی درمان های دیگر.
  2- در زمینه اثربخشی درمان نوروفیدبک اتفاقا پژوهش های بسیاری انجام شده و در اختلالات مختلف بررسی شده است. منابع معتبر برای بررسی اثربخشی هر درمانی عبارتند از تاییدیه سازمان دارو و غذای آمریکا، مطالعات آزمایشی دوسر کور همراه با گروه کنترل و مطالعات فراتحلیل. نوروفیدبک در بعضی اختلالات از جمله بیش فعالی و عدم تمرکز، اضطراب، میگرن، صرع و ... در هر سه زمینه تایید شده است. یعنی هم تاییدیه اف دی ای را دارد، هم مطالعات با گروه کنترل وهم فراتحلیل سودمندی نوروفیدبک را تایید کرده اند.
  3- در بند دوم از واژه تایید و نه اثبات استفاده کردیم. علت این است که در علوم تجربی، اثبات نداریم بلکه تایید داریم. اثبات مربوط به مباحث منطقی و فلسفی است و صحبت از واژه اثبات در علوم تجربی از جمله روانشناسی و روانپزشکی، غیر حرفه ای و نادرست است.
  4- برخی مراکز ممکن است که تبلیغات غیرواقعی درباره نوروفیدبک انجام دهند یا حتی درمان صحیحی انجام ندهند. طبیعتا رفتار نادرست این مراکز به پای خود درمان نوروفیدبک نوشته نمی شود همچنان که افراط یک جراح قلب یا عمل بد وی به پای علم جراحی و تخصص قلب نوشته نمی شود.
  5- هزینه ای که به ازای هرجلسه فرمودید، مربوط به شهر تهران است و در شهرستان ها و از جمله مرکز سایبر در تبریز، هزینه هر جلسه بسیار کمتر از این رقم می باشد.
  با سپاس از شما
  و امیدوارم که این توضیحات برایتان مفید بوده باشند.

  گزارش
 • پیوند نظر لعیا صفاری چهارشنبه, 23 دی 1394 ساعت 13:06 ارسال شده توسط لعیا صفاری

  باسلام وخسته نباشید.خانمی37ساله که ازکودکی در درس زبان و ریاضیات مشکل داشته ،هنوز هم ریاضی ضعیفی دارد.برای درمان با نوروفیدبک به مرکزی مراجعه کرد و به او گفتند که در این سن انجتم نمیشود.میخواستم ببینم واقعا این روش درمان محدوده سنی دارد؟
  -----------------------------
  پاسخ:
  با سلام
  محدودیت سنی برای نوروفیدبک به طور عام زیر 5 سال و بالای 65 تا 70 سال تعریف می شود. سن 37 سال محدودیتی در پیاده سازی درمان نوروفیدبک محسوب نمی شود

  گزارش
 • پیوند نظر elyar چهارشنبه, 11 آذر 1394 ساعت 17:51 ارسال شده توسط elyar

  عرض سلام و خسته نباشید، بنده دانشجو می باشم و به شدت دچار نوعی عدم تمرکز حواس هستم و متاسفانه از هوش ریاضی خوبی برخوردار نیستم و از این عارضه هم خیلی زجر میکشم..
  ----------------------

  پاسخ: سلام. خوشبختانه ارتباطی میان عدم تمرکز و هوش وجود نداره. به این معنی که دچار شدن به عدم تمرکز و حواسپرتی نه به معنای هوش کم هست و نه به معنای هوش زیاد. یک فرد باهوش میتونه بی تمرکز باشه و یک فرد کم هوش هم میتونه بی تمرکز باشه. بی تمرکزی خودش اختلال مستقلی هست که معمولا هم به خوبی قابل درمان با نوروفیدبک هست. درباره مشکل در ریاضیات، باید توسط یک متخصص بررسی تخصصی انجام بگیره که این مشکلتون ناشی از عدم تمرکز هست یا خودش اختلال مستقلی هست. اگر اختلال مستقلی باشه ممکنه در حیطه اختلالات یادگیری قرار بگیرین که بازم خوشبختانه قابل درمان هست. بهرحال بررسی تخصصی نیاز هست
  سلامت باشین
  اگر چنانچه برای این نوع اختلال درمانی وجود دارد لطفا راهنمایی فرمائید. با نهایت تشکر

  گزارش
 • پیوند نظر مهری برهون شنبه, 17 مرداد 1394 ساعت 16:10 ارسال شده توسط مهری برهون

  سپاس! بسیار عالی و کاربردی بود . . . هیچوقت فراموش نیکنم دوره کارشناسی تازه اسم نوروفیدبکو شنیده بودم، از هر استادی سوال میکردم پاسخو به آخر تایم کلاس واگذار میکردن و اخر کلاس به جلسه بعد . . . سوالی که 7 ترم کامل باخودم حمل کردم و کسی به اون پاسخی نداد . . . سالها ازون زمان میگذره و پاسخ خودمو از منابع مختلف پیدا کردم . . . ممنون از شما که دانشتون رو با دیگران سهیم میشید، فراموش نکنیند که هنوز هم دانشجوا با سوالای بی پاسخ زیادی فارغ التحصیل میشن

  گزارش
 • پیوند نظر رضایی دوشنبه, 15 دی 1393 ساعت 14:14 ارسال شده توسط رضایی

  قیمت هرجلسه ویک فیلم کوتاه ازنحوه درمان لطفا گذشته شود.

  گزارش