گزارش نظر

نورو فید بک درمان جدیدی است که تا الان برای آزمایش روی افراد زیادی انجام شده و متاسفانه مردم با هزینه گزافی رو به رو هستند یعنی جلسه ای هفتاد هزار تومان که درمانش نه تنها قطعی نیست بلکه تا کنون ثابت شده که اصلا درمان درستی نیست و صد در صد بیماران درمان نشده اند و فقط تبلیغ درمان را برای پر پول شدن جیبهایشان در سایت و رسانه های گروهی انجام میدهند
-------------------------------
پاسخ:
سلام دوست عزیز
درباره نظر شما لازم است که چند نکته مطرح شود:
1- در علم هیچ درمان قطعی و صددرصد و تضمینی وجود ندارد. هیچ دارویی نیست که برای همه مفید باشد یا حتی جواب بدهد. به عنوان مثال در زمینه بیش فعالی و عدم تمرکز، داروی ریتالین استفاده می شود که فقط در هفتاد درصد کودکان موثر است. نوروفیدبک نیز یک درمان علمی است و در مورد بیش فعالی و عدم تمرکز بر روی حدودا 75 تا 80 درصد افراد موثر است. طبیعتا 20 تا 25 درصد افراد علی رغم صرف هزینه و وقت از این درمان بهره نمی برند همانند تمامی درمان های دیگر.
2- در زمینه اثربخشی درمان نوروفیدبک اتفاقا پژوهش های بسیاری انجام شده و در اختلالات مختلف بررسی شده است. منابع معتبر برای بررسی اثربخشی هر درمانی عبارتند از تاییدیه سازمان دارو و غذای آمریکا، مطالعات آزمایشی دوسر کور همراه با گروه کنترل و مطالعات فراتحلیل. نوروفیدبک در بعضی اختلالات از جمله بیش فعالی و عدم تمرکز، اضطراب، میگرن، صرع و ... در هر سه زمینه تایید شده است. یعنی هم تاییدیه اف دی ای را دارد، هم مطالعات با گروه کنترل وهم فراتحلیل سودمندی نوروفیدبک را تایید کرده اند.
3- در بند دوم از واژه تایید و نه اثبات استفاده کردیم. علت این است که در علوم تجربی، اثبات نداریم بلکه تایید داریم. اثبات مربوط به مباحث منطقی و فلسفی است و صحبت از واژه اثبات در علوم تجربی از جمله روانشناسی و روانپزشکی، غیر حرفه ای و نادرست است.
4- برخی مراکز ممکن است که تبلیغات غیرواقعی درباره نوروفیدبک انجام دهند یا حتی درمان صحیحی انجام ندهند. طبیعتا رفتار نادرست این مراکز به پای خود درمان نوروفیدبک نوشته نمی شود همچنان که افراط یک جراح قلب یا عمل بد وی به پای علم جراحی و تخصص قلب نوشته نمی شود.
5- هزینه ای که به ازای هرجلسه فرمودید، مربوط به شهر تهران است و در شهرستان ها و از جمله مرکز سایبر در تبریز، هزینه هر جلسه بسیار کمتر از این رقم می باشد.
با سپاس از شما
و امیدوارم که این توضیحات برایتان مفید بوده باشند.