نوروفیدبک

تمرین دادن امواج مغزی از طریق نوروفیدبک، مدارهای مرتبط با کنترل شناختی را تقویت می نماید: شواهدی از ام آر آی کارکردی

  

یافته های یک مطالعه ی پیشرو در کانادا نشان می دهد تمرین دادن امواج مغزی شناخته شده ی آلفا در انسان سبب ارتقاء مدار مغزی مسئول کنترل شناختی می گردد. این تکنیک تمرین امواج مغزی که نوروفیدبک نام دارد به عنوان درمانی امیدبخش برای بازگرداندن عملکرد مغز در افراد مبتلا به بیماری های روانی در نظر گرفته می شود. یک تیم پژوهشی از دانشگاه وسترن (Western University) و مؤسسه ی تحقیقات پزشکی لاوسون (Lawson Health Research Institute) با استفاده از روش های گوناگون تصویربرداری مغزی نشان دادند درست پس از یک جلسه 30 دقیقه ای تمرین غیرتهاجمی نوروفیدبک، تغییراتی عملکردی در یکی از مدارهای کلیدی مغز اتفاق می افتد. در پژوهش های قبلی دیده شده است که نقص عملکردی این مدار با گروهی از اختلالات روانی از جمله نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) ، اسکیزوفرنیا، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) همراه بوده است.

در طول جلسه ی نوروفیدبک، کاربران یاد می گیرند که فعالیت مغزی خود را به کمک یک میانجی کامپیوتری کنترل کنند. در ساده ترین حالت امواج مغزی از طریق حسگرهایی که بر روی جمجمه قرار می گیرند ثبت می شوند (الکتروانسفالوگرام) . بدین ترتیب سیستم قادر خواهد بود فعالیت لحظه به لحظه ی مغز فرد را پردازش و از طریق یک بازی کامپیوتری بازنمایی کند. از آن جهت این وضعیت، پسخوراند عصبی (نوروفیدبک) نامیده می شود که وضعیت فعالیت مغز به طور مداوم به کاربر از طریق بازی کامپیوتری بازخورد داده می شود تا فرد را نسبت به میزان کنترل خود بر امواج و فعالیت مغزی اش آگاه نماید. این بازخورد لحظه به لحظه به فرد کمک می کند که در شرایط نرمال فیزیولوژیک وضعیت های ویژه ای را در مغز خود بازتولید نماید و از این جهت محققین امیدوارند با این روش نوآورانه تغییراتی را در مغز افراد بدون عوارض مضر ایجاد نمایند. وقوع این تغییرات مغزی به دلیل ویژگی شکل پذیری (پلاستیسیته) سلول های عصبی امکان پذیر است، این خصوصیت مغز را قادر می سازد پس از تمرین مداوم به دلیل سازگار شدن با فعالیت خود سازماندهی تازه ای پیدا کند.

دکتر توماس راس (Tomas Ros, PhD) نویسنده ی اصلی مقاله از دانشگاه ژنو می گوید : تأثیرات جلسه ی نوروفیدبک تا 30 دقیقه بعد توسط fMRI قابل مشاهده بود. افزایش متابولیسم درون یک مدار شناختی کلیدی در مغز به صورت تغییراتی در امواج مغزی دیده می شد. این تغییرات در یک تکلیف مرتبط با توجه در سطح رفتاری، به صورت کاهش حواسپرتی خود را نشان دادند. به طور کلی نتایج این پژوهش بیانگر آن است که مغز افراد بزرگسال به واسطه ی شکل پذیری عصبی می تواند فعالیت های گذشته ی خود را ملاکی برای پردازش های آینده قرار دهد و در جلسات نوروفیدبک به طور دقیق و مشخص تعیین می شود کدام بخش از مغز می بایست فعالیت خود را در جهت بهینه تغییر دهد.

دکتر روث لانیوس (Dr. Ruth Lanius) استاد گروه روانپزشکی دانشگاه وسترن می افزاید: با توجه به آنکه در گروه کنترل این پژوهش که تمریناتی با بازخورد اشتباه دریافت می نمودند، هیچ گونه تغییر قابل توجهی مشاهده نشده است یافته های ما به طور واضح از تأثیر مستقیم روش نوروفیدبک بر شکل پذیری مدار مرکزی کنترل شناختی در مغز حمایت می کنند. این مطالعه شواهد و مدارک مغزی بهتری درباره کاربردها و تاثیر نوروفیدبک بر مغز ارائه می دهد.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر سایت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.