نوروفیدبک

نشانه های زیرآستانه ای، باعث بهبود قابل توجه عملکرد ورزشکاران می شود

نشانه های زیرآستانه ای عملکرد ورزشکاران را  بهبود می دهد نشانه های زیرآستانه ای عملکرد ورزشکاران را بهبود می دهد

  

بر اساس یک مطالعه جالب، قرار گرفتن ورزشکاران در معرض علایم زیرآستانه ای، باعث افزایش قابل توجه در عملکرد و کارآیی ورزشکاران می شود. نشانه ها و علایم زیرآستانه ای کلمات، تصاویر و نشانه هایی هستند که توسط سیستم حسی بدن ثبت می شوند اما به قدری سریع هستند که وارد هشیاری و آگاهی فرد نمی شوند.

 تحقیقی به سرپرستی پرفسور ساوئل ماروکورا با همکاری همکاران دانشگاه بانگور انجام شده است که نشان می‌دهد ورزشکارانی که در حال انجام تمرینات اسقامتی بودند٬ وقتی  در معرض نشانه‌های زیرآستانه‌ای مثبت - همانند کلمات مرتبط با فعالیت مثل "برو"٬  "انرژی" و یا تصاویر صورت‌هایی خوشحال  قرار گرفته‌اند٬به نسبت کسانی که در معرض کلمات غیر مرتبط با قعالیت و یا صورت‌های غمگین قرار گرفتند٬ توانستند به شکل معناداری٬   زمان بیشتری را در تمرین‌های مقاومتی شرکت کنند.

کلمات و صورت‌ها برای کمتر از ۰.۰۲ ثانیه  در یک صفحه دیجیتال که دربرابر ورزشکاران قرار گرفته بود نشان داده شد که با تصاویر دیگر ماسک شده بود. به این معنی که در هشیاری فرد وارد نشده و قابل شناسایی نبود.

این تحقیق اولین تحقیقی است که نشان می‌دهد نشانه‌های زیرآستانه‌ای دیداری به شکل مستقیم کارایی هنگام تمرین را افزایش داده است.

همچنین این امر تایید می‌کند که ادراک این که  فکر کند  برای انجام تمرین چه مقدار تلاش لازم است می‌تواند حین تمرین تغییر کند. این امر می‌تواند تاثیری کلی روی توان مقاومت فرد بگذارد.

پروفسور موراکو در حال حاضر در حال بررسی  راه‌هایی است که این تحقیق  می‌تواند برای ورزشکاران باز کند تا کارایی‌شان را درحین رقابت‌ها با استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل عینک‌های هوشمند برای ایجاد نشانه‌های زیرآستانه ای مثبت افزایش دهد.

این پژوهش می تواند راهکاری عملی جهت ارتقای توان ورزشکاران ارائه دهد.

منبع: پژوهشکده علوم شناختی

همراه با ویرایش

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.