نوروفیدبک

رویدادهای پیش بینی ناپذیر به یادگیری هر چه بهتر نوزادان کمک می کند

مرکز روانشناسی و نوروفیدبک سایبر تبریز مرکز روانشناسی و نوروفیدبک سایبر تبریز

  

کودکان بیشتر در جستجوی اطلاعاتی هستند که انتظارات آنان را به چالش می کشد. پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز به این نتیجه دست یافتند که نوزادان دانش فطری در مورد جهان دارند و هنگامی که انتظارات آنان به چالش کشیده می شود، بهتر یاد می گیرند.

در این مقاله برای نخستین بار روان شناسان شناختی به این نتیجه دست یافتند که نوزادان چیزهای جدیدی را از طریق به کارگیری اطلاعات اولیه و اصلی خود که با آن متولد شده اند، یاد می گیرند. هنگامی که نوزاد با واقعه شگفت انگیزی که برخلاف پیش بینی های اوست مواجه می شود، تنها بر آن رویداد عجیب متمرکز نمی شود بلکه چیزی فراتر از وقایع مشابه پیش بینی پذیر آن واقعه یاد می گیرد.

برای نو آموزان، جهان به طور غیر قابل باوری مکان پیچیده ای است که پر از محرک های پویا است. پژوهشگران حدس می زنند که نوزادان از اطلاعاتی که از قبل در مورد جهان دارند در مورد وقایع مورد انتظار استفاده می کنند. هنگامی که این پیش بینی ها اشتباه به نظر می رسد، نوزادان از این واقعه به عنوان فرصتی برای یادگیری بهره می گیرند. در واقع در مواجهه با رویدادهای غیر قابل پیش بینی نوزادان بهتر یاد می گیرند، و فرصتی بدست می آورند تا وقایع عجیب خارج از دنیایشان را آزمایش کنند. این مقاله 4 آزمایش با نوزادان 11 ماهه قبل از سن زبان باز کردن را در بر گرفت که جهت بررسی اینکه نوزادان هنگام مواجه شدن با وقایعی که مورد انتظارشان نیست، به طور موثرتری یاد می گیرند، انجام شد.

در ابتدا پژوهشگران به کودک دو موقعیت پیش بینی پذیر و پیش بینی نا پذیر در مورد یک شی را نشان دادند. به عنوان مثال یک گروه از نوزادان توپی را دیدند که به پایین غلت می خورد و در نهایت توسط یک دیوار در مسیر خود متوقف می شود. گروه دیگر توپی را دیدند که به پایین غلت می خورد و به طرز جادویی از طریق دیوار به سمت راست منحرف می شود. هنگامی که پژوهشگران اطلاعات جدیدی در مورد توپ اسرار آمیز ارایه دادند، نوزاد یقینا بهتر یاد می گرفت. در حقیقت نوزادان هیچ شواهدی مبنی بر یادگیری در مورد توپ پیش بینی پذیر نشان ندادند. علاوه بر این پژوهشگران دریافتند، نوزادان کاوش توپی را انتخاب کردند که پیش بینی های آنها را به چالش می کشید.

پژوهشگران دریافتند که نوزادان تنها خواستار یادگیری در مورد شی اسرار آمیز نیستند بلکه می خواستند آن را بفهمند. نتایج نشان داد کودکان فرضیه های خاصی را در مورد رفتار غیر قابل انتظار شی، مورد آزمایش قرار می دهند. رفتارهای نوزادان صرفا پاسخ های واکنشی نسبت به تازگی پیامدهای غیرقابل انتظار نیست بلکه نشان دهنده تلاش های گسترده آنان برای یادگیری وجوه جهانی است که در تطابق با انتظارات وی شکست خورده اند.

"نوزادان تنها مجهز به اطلاعات بنیادی در مورد جنبه های اساسی دنیا نیستند بلکه از همان سال های اولیه زندگی ، دانش خود را جهت در اختیار قرار دادن یادگیری های جدید تحت کنترل خویش در می آورند."

منبع: NeuroscienceNews

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.