نوروفیدبک

چگونه مغز راهبردهای خود را تغییر می دهد تا به بهترین راه حل برسد؟

مرکز روانشناسی و نوروفیدبک سایبر تبریز مرکز روانشناسی و نوروفیدبک سایبر تبریز

  

چگونه مغز راهبردهای خود را تغییر می دهد تا به بهترین راه حل برسد؟

زیاد متمرکز شدن  برای انجام تکلیف، کار صحیحی نیست.

هنگام انجام تکالیفی که نیازمند توجه ما هستند، کاری که می کنیم این است که کاملا غرق انجام آن تکلیف به شیوه متداول می شویم، در حالیکه این کار اشتباه است و باید به راه حل های جدیدتری نیز اندیشید.

یک مطالعه جدید آشکار کرد که چگونه مغز راهبردهای خود را از یک استراتژی عادی به سمت یک استراتژی جدیدتر و شاید بسیار موثرتر تغییر می دهد. این یافته نشان داد فعالیت در قشر مغز پیش پیشانی میانی، ناظر بر تغییر راهبردها از تمرکز بر راه حل رایج به سمت تمرکز بر راهبرد موفقیت آمیز که بهتر از استراتژی قبلی است، می باشد.

دکترSchuck از دانشگاه پرینستون مطرح می نماید که مغز انسان در هر لحظه اطلاعات زیادی را پردازش می کند و مکانیسم هایی را به کار می گیرد که اطلاعات را به شیوه رایج پردازش آن، فیلتر می کند. اما این فیلتر سودمند نیست و شما ممکن است اطلاعات زیادی را از دست بدهید که فراتر از راهبرد متداول مورد استفاده شماست. دکترSchuck و همکار وی مطالعه ای را ترتیب دادند تا دریابند هنگامی که افراد متوجه می شوند راه حل متفاوت و بالقوه سودمندی برای انجام تکالیف وجود دارد، چه اتفاقی می افتد. آنها از آزمودنی های خود خواستند یک بازی را انجام دهند، در حالیکه مغز آنان توسط تصویر سازی مغناطیسی مغز(fMRI) اسکن می شد. به آزمودنی ها آموزش داده شد که یکی از دو دکمه را بر اساس مکان مربع های رنگی در صفحه فشار دهند، در حالیکه بازی دارای یک الگوی پنهان بود که پژوهشگران به آزمودنی ها نگفته بودند. به طوریکه وقتی مربع ها سبز رنگ بودند در یک بخش از صفحه نمایان می شدند و وقتی قرمز رنگ بودند در بخش دیگری ظاهر می شدند. پژوهشگران از بیان این مورد برای آزمودنی ها اجتناب کردند که می توانست عملکرد آنان را بهبود بخشد و به جای متمرکز شدن بر مکان مربع ها به رنگ آنها توجه نمایند. هنگامی که آزمودنی ها متوجه شدند راه حل موثرتری برای بازی وجود دارد، اسکن مغزی آنان سیگنال های خاصی در کرتکس پیش پیشانی میانی آشکار کرد که با رنگ مربع ها مرتبط بود. این سیگنالها هنگام تغییر راهبرد آزمودنی ها آشکار شد و به قدری قابل اعتماد بود که پژوهشگران توانستند برای پیش بینی راهبرد خود به خودی به کار گیرند. این یافته ها جهت فهم بهتر نقش کرتکس پیش پیشانی در شناخت انسان دارای اهمیت بود.

در این مطالعه عمدا به شرکت کنندگان در مورد راهبرد موثرتر اطلاعاتی داده نشد تا پژوهشگران بتوانند نشان دهند که مغز توانایی نظارت بر اطلاعات زمینه ای هنگام تمرکز بر یک تکلیف را دارد. در این مطالعه تغییر رفتار آزمودنی ها نشان دهنده پردازش خود به خودی است. این مطالعه نشان داد که چگونه مغز بین حفظ تمرکز بر یک تکلیف و وارد کردن اطلاعات جدید در مورد محیط توازن برقرار می کند.

Neuroscience News.com

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.