نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک؛ آخرین و پیشرفته ترین نسل درمان نوروفیدبک؛ برای نخستین بار در ایران

لورتا نوروفیدبک؛ آخرین و پیشرفته ترین نسل درمان نوروفیدبک لورتا نوروفیدبک؛ آخرین و پیشرفته ترین نسل درمان نوروفیدبک

دکتر امین اسداله پور//

لورتا نوروفیدبک، آخرین و پیشرفته ترین نسل درمان نوروفیدبک است که برای نخستین بار در ایران، در مرکز روانشناسی و نوروفیدبک سایبر، شعبه مرکزی و شعبه بیمارستان بین المللی تبریز، راه اندازی می شود.

لورتا نوروفیدبک ویژگی ها و مزایای بسیاری نسبت به نوروفیدبک معمول و سنتی دارد. مهمترین ویژگی برجسته لورتا، امکان اثرگذاری و تعدیل فعالیت نواحی عمقی مغز است که با نوروفیدبک معمول به هیچ وجه چنین امکانی وجود ندارد. چراکه در نوروفیدبک معمول فقط امکان ثبت کارکرد قشر مغز(لایه بیرونی مغز که به کورتکس معروف است) وجود دارد و مناطق عمقی تاثیری از درمان نمی گیرند. به عنوان مثال با استفاده از لورتا نوروفیدبک می توان فعالیت منطقه آمیگدالا (که منطقه ای در عمق مغز است که مسئول اصلی در ایجاد و تولید هیجانات به خصوص هیجان ترس و اضطراب است) را تعدیل و اصلاح کرد و به روند درمان افراد مبتلا به اضطراب، سرعت و کیفیت قابل توجهی افزود. این امر قابل مقایسه با روش پیشرفته دیگر نوروفیدبک به نام fMRI نوروفیدبک است که با دستگاههای بسیار بسیار گرانقیمت MRI و فقط بطور پژوهشی در آمریکا و اروپا انجام می شود. با این حال لورتا می تواند با همان دقت مکانی در مغز، و با سرعت زمان اعمال فیدبک تا 24 برابر سریعتر از fMRI (که باعث تاثیرگذاری سریع تر و کیفیت درمانی بهتر می شود) و با قیمت حدود یکصد برابر کمتر از fMRI، کارکرد مناطق عمقی مغز را تغییر دهد.

بعلاوه با این درمان، می توان به طور همزمان روی چندین و چند اختلال و چندین نقطه مغز کار کرد و تعداد جلسات درمانی را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد. با این درمان می توان کارکرد بیش از 600 شاخص و نقطه/عدد در مغز را بطور همزمان تعدیل کرد! در حالی که در نوروفیدبک معمول و سنتی این میزان فقط منحصر به سه شاخص و نقطه/عدد در مغز است.

مزیت دیگر، کاهش تعداد جلسات از حدود پنجاه جلسه نوروفیدبک معمول، به فقط بیست جلسه در لورتا نوروفیدبک است. بعلاوه تعداد جلسات در هفته نیز از سه جلسه به دو جلسه کاهش می یابد. بنابراین میزان رفت و آمد و زمان صرف شده در این روش، در مقایسه با روشها و نسل های قدیمی نوروفیدبک، کاهش بسیار زیادی می یابد و از این رو برای زندگی شهری مدرن، و افرادی که با محدودیت زمان و رفت و آمد مواجه هستند، بسیار مناسب است.

علاوه بر تاثیرات درمانی لورتانوروفیدبک، که حیطه های بسیار وسیع تری را نسبت به نوروفیدبک معمول در بر می گیرد، از لورتا نوروفیدبک می توان به عنوان ابزاری موثر و سریع برای افزایش و بهبود عملکرد ورزشکاران حرفه ای، مدیران، نظامیان، و افراد با مشاغل حساس و خاص، و همه کسانی که شغل های پرفشار و زمان کم دارند، و مایل به استفاده از روشهای دارویی نیستند، استفاده کرد.

این درمان جدید و بسیار پیشرفته، برای نخستین بار در ایران، در شهر تبریز و مراکز سایبر، در دسترس هموطنان عزیز قرار گرفته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.