نوروفیدبک

مطالعات جدید نشان می دهد تصویر ذهنی افراد از طریق ام آرآی کارکردی برای دیگران قابل مشاهده است

 از طریق تحلیل تصاویر مغزی افراد می توان فهمید که به چه کسی فکر می کنند. براساس نتایج بدست آمده از مطالعه ی دانشمند علوم اعصاب ناتان اسپرنگ (Nathan Spreng) و همکارانش در دانشگاه کورنل (Cornell) ، مدل ذهنی ما از هر فرد در مغزمان الگوی فعالیت ویژه ای ایجاد می کند که توسط تکنیک های پیشرفته ی تصویربرداری مغزی قابل شناسایی و تشخیص است.

 اسپرنگ استادیار کالج بوم شناسی انسان کورنل (Cornell's College of Human Ecology) می گوید :"هنگامی که داده های به دست آمده را بررسی کردیم، از اینکه با موفقیت براساس فعالیت های مغزی می توانستیم تشخیص دهیم که آزمودنی ها در باره ی چه کسی فکر می کنند شگفت زده شدیم."

نویسنده ی مقاله می گوید : اگرچه فهم و پیش بینی رفتار دیگران کلید موفقیت در تعاملات اجتماعی است با این وجود دانش ما در مورد این مسأله بسیار اندک است که مغز چگونه با استفاده از رگه های شخصیتی پایدار افراد که ممکن است محرک رفتارهای آن ها باشد، مدل ها و الگوهایی در موردشان تهیه می کند. این توانایی مغز ما را قادر می سازد رفتار دیگران را در موقعیت هایی که پیش از این اتفاق نیافتاده است پیش بینی نماییم.

برای فهم بیشتر موضوع پژوهشگران از 19 شرکت کننده ی جوان خواستند 4 فرد که از نظر ویژگی های اصلی شخصیتی با یکدیگر متفاوت بودند را به خاطر بسپارند. سپس سناریوهای فرضی مختلفی به شرکت کنندگان ارائه و از آنها خواسته شد تصور کنند هر یک از آن 4 نفر در وضعیت پیش آمده چه واکنشی نشان می دهد (برای مثال هنگامی که در یک اتوبوس نشسته باشد، فرد مسنی سوار اتوبوس شود و صندلی خالی نباشد). در حین انجام این مرحله از آزمایش مغز آزمودنی ها با استفاده از روش تصویربرداری fMRI اسکن می شد. در این روش فعالیت مغز از طریق بررسی تغییرات جریان خون آن مورد سنجش و بررسی قرار می گیرد.

محققین دریافتند که برای هر یک از 4 شخصیت فرضی الگوی ویژه ای از فعالیت قشر میانی پیش پیشانی (medial prefrontal cortex - mPFC) در مغز شرکت کنندگان شکل می گرفت. به عبارت دیگر، پژوهشگران تنها از روی الگوی فعالیت مغز شرکت کنندگان به طور دقیق می توانستند بفهمند که آنها به کدامیک از شخصیت های فرضی می اندیشند.

نویسنده ی مقاله می گوید: نتایج این مطالعه بیانگر آن است که مغز انسان اطلاعات مربوط به رگه های شخصیتی افراد را در مناطق ویژه ای کدگذاری نموده و سپس برای تهیه یک مدل کلی از شخصیت دیگران و برنامه ریزی در مورد تعاملات اجتماعی، آنها را در قشر میانی پیش پیشانی یکپارچه می کند.

اسپرنگ می گوید : پژوهش های پیشین به نقش قشر پیش پیشانی قدامی در اختلالات مرتبط با شناخت اجتماعی مانند اوتیسم اشاره کرده اند ، نتایجی که از مطالعه ی حاضر بدست آمده بیانگر آن است که مبتلایان به این گروه اختلالات ممکن است نقایص و ناتوانی هایی در ساختن مدل دقیقی از شخصیت دیگران داشته باشند. در صورتی که مطالعات آتی این یافته ها را تأیید نمایند دانشمندان قادر خواهند بود نشانگرهای زیستی فعالیت مغز در این اختلالات را به دقت شناسایی کنند. شناسایی این نشانگرهای خاص علاوه بر فراهم نمودن امکان تشخیص دقیق، می تواند به ما در بررسی میزان اثربخشی مداخلات مختلف نیز کمک کند.

 

Journal Reference:

  1. Demis Hassabis, R. Nathan Spreng, Andrei A. Rusu, Clifford A. Robbins, Raymond A. Mar, and Daniel L. Schacter. Imagine All the People: How the Brain Creates and Uses Personality Models to Predict Behavior. Cerebral Cortex, 2013; DOI: 10.1093/cercor/bht042

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.